Little Picnic

at Electric Picnic

Little Picnic 2019:

Main Stage:

 

Friday:

4pm: Fossetts Circus presents!

5pm: Marty Moncrieff The Teddy Bear Thief

6pm: Explorium Family Science Show with Mark the Science Guy

 

Saturday:

10am: The Porridge Party! with thanks to Tesco

11am: Laois Youth Orchestra

12pm: Explorium Family Science Show with Mark the Science Guy

1pm: The Liam O'Connor Show

2pm: The Ramparts

3pm: Explorium Family Science Show with Mark the Science Guy

4pm: The Fairy & The Fiddler

5pm: Explorium Family Science Show with Mark the Science Guy

6pm: Stolen Chicken

 

Sunday:

10am: Porridge Party! with thanks to Tesco

11am: Ballymore Eustace Concert Band

12:15pm: Marty Moncrieff The Teddy Bear Thief

1pm: The Ramparts

1:45pm: Junk Kouture

2:30pm: Junk Kouture

3:30pm: Dublin Ukelele Collective

4:30pm Explorium Family Science Show with Mark the Science Guy

5:15pm: Dublin Ukelele Collective

6:15pm: Explorium Family Science Show with Mark the Science Guy

 

RUMPLEDUMPUS:

 

Friday:

5pm: Teddy Bears Picnic Play & Singalong with Gymboree

5:30pm: Teddy Bears Picnic Play & Singalong with Gymboree

6pm: Kids Disco with DJ Will Softly

 

Saturday:

10am: The Baby Rave with DJ Derek

11am: The Ark Presents: The King's Beautiful Garden

12pm: Come To Hawaii! with Gymboree

12:30pm: Come To Hawaii! with Gymboree

1pm: 80's Family Dance Time with DJ Derek

2pm: The Fairy & The Fiddler

3.15pm: The Ark Presents: The King's Beautiful Garden

4pm: Teddy Bears Picnic Play & Singalong with Gymboree

4.30pm: Teddy Bears Picnic Play & Singalong with Gymboree

5pm: Kids Disco with DJ Will Softly

 

Sunday:

10am: The Mice & The Elephants with Puca Puppets

11am: The Mice & The Elephants with Puca Puppets

12pm: Workshop with the NCH Gamelan Orchestra

12:30pm: Workshop with the NCH Gamelan Orchestra

1pm: The Baby Rave with DJ Derek

2pm: Workshop with the NCH Gamelan Orchestra

2:30pm: Workshop with the NCH Gamelan Orchestra

3pm: 80's Family Dance Time with DJ Derek

5pm: Kids Disco with DJ Will Softly

 

Wonderland 1:

 

Friday:

4pm: Star In A Music Video with The Tenth Man

5pm: Johnny Magory Books

6pm: Gavin Connell presents a character workshop

 

Saturday:

10am: Drumming Workshop

10:30am: Drumming Workshop

11am: Interviewing Rockstars with Fighting Words

12pm: Little Wellness Warriors with My Higher Shelf

1pm: Laughter Yoga with Louise Burchall

2pm: Family Storytelling with Fighting Words

3pm: Drumming Workshop

3.30pm: Drumming Workshop

4.15pm: Screenprinting with Liz Walsh (2 hours)

 

Sunday:

10am: Joke Writing with Fighting Words

11am: Drumming Workshop

11.30am: Drumming Workshop

12pm: Johnny Magory Books

1pm: Drumming Workshop

1.30pm: Drumming Workshop

2pm: Monster design workshop with Red Dog

3pm: Monster design workshop with Red Dog

4pm: Songwriting with Fighting Words

5pm: Bean and Goose present the perfect chocolate brunch

6pm: Johnny Magory Books

Wonderland 2:

 

Friday:

4pm: Design A Festival Poster with Cian Ryan

5pm: Tropical Shenanigans with Tropical Popical

6pm: Design POP! presents

 

Saturday:

10am: Linda Fahrlin presents Ocean Creatures Illustration Workshop

11am: Design A Festival Poster with Cian Ryan

12pm: How Your Food can help the planet (and the bees!) by seed saving!

1pm: Drawing with Steve Simpson

2pm: Jill & Gill present Art & Impact

3pm: Linda Fahrlin presents Oceon Creatures illustration & Mixed Media workshop

4pm: Robot Building With Vex IQ Robotics

5pm: Robot Building With Vex IQ Robotics

6pm: Robot Building With Vex IQ Robotics

 

Sunday:

10am: Stencil workshop with Shane Ha and Kevin Toner

11am: Stencil workshop with Shane Ha and Kevin Toner

12pm: Jill & Gill present Art & Impact

1pm: Drawing with Steve Simpson

2pm: Design POP! Presents

3pm: Harvest & Press Apples to Juice with Irish Seed Savers!

4pm: Robot Building With Vex IQ Robotics

5pm: Robot Building With Vex IQ Robotics

6pm: Robot Building With Vex IQ Robotics

Sports & Wellness

 

Friday:

4-7pm: Football pitch

4-7pm: Garden Games

 

Saturday and Sunday:

 

10am-7pm: Football pitch

10am-7pm: Garden Games

 

9am: GoRun - morning run warm up following by 5Km run

10am: Go Bootcamp

10.30am: GoYoga

11.30am: GoPound

12.30am: Thai chi

2pm: GoDance

2.30pm: GoYoga

4pm: GoPound

 

With Go Gym 

 

Skills Sessions:

 

Saturday:

12pm - Will Matthews 

2pm   - Hannah Tyrell

4pm   - Harry McNulty

Sunday:

12pm - Hugo Keenan

2pm   - Jimmy O'Brien

2pm   - Paddy Patterson

4pm   - Megan Williams